Червената църква „Света Богородица”

Ако имате път към Перущица или пък просто искате да видите едно от най – уникалните архитектурни творения, строени някога по нашите земи – посетете Червената църква „Света Богородица”.

Дори и да бързате и да нямате много време, отбийте се от пътя за мъничко и я разгледайте, няма да съжалите нито за миг.

Червената църква се намира на около 20 км. от Пловдив и в непосредствена близост до Перущица.
Ако трябваше да описваме как да я откриете преди няколко години, щеше да ни е доста трудно. Църквата или това, което е останало от нея беше потънало във високи треви, толкова високи, че храмът трудно се забелязваше от пътя.

Днес обаче няма как да пропуснете величествената гледка, която ще се разкрие пред вас – Базиликата се вижда отдалеч, гордо изправена и впечатляваща в средата на поддържана зелена поляна.

През 2013 година завърши двугодишната й реставрация, нещо, което позволява вече много лесно не само да стигнете до храма, но да се разходите из околностите и да се насладите изцяло на гледките, които се разкриват оттам.

Червената църква, която всъщност носи името „Света Богородица” е една от най – старите базилики не само в страната ни, но и на Балканите.

История

Червената църква, известна още като Червената черква или Църквата „Света Богородица“, е християнски храм, който е функционирал от IV до XIV век. Тя се намира в близост до град Перущица и е един от най-важните и запазени паметници на раннохристиянската архитектура в Тракийските земи.

Според археологическите проучвания, строежът на това уникално архитектурно творение най – вероятно е започнал през IV – V в. по времето на римския император Анастастий I. Това е бил период, в който на територията на цялата Тракия е започнало масово изграждане на християнски храмове.

Християнският храм е построен на върху езическо тракийско светилище и се е смятало, че има магически сили, тъй като се е вярвало, че мощите на християнски мъченик, които са били положени в храма мога да лекуват.

Архитектура

Червената църква е базилика с размери 25 на 15 метра. Тя е изградена от камък и има три кораба, разделени с колони. Храмът е бил богато декориран с мозайки и фрески, които са свидетелство за великолепното изкуство на това време.

Архитектурата на Червената църква е била забележителна за времето си. Малко базилики са били изграждани в такива размери и с толкова богата украса.

От 1927 година Червената църква е обявена за „Народна старина“, а през 1966 година е обявена за паметник на културата от национално значение. Това свидетелства за важността и ценността на този храм за българското културно наследство.

За съжаление днес можем само да предполагаме как е изглеждала в пълния си блясък, но и това, което можете да видите, си заслужава да се отбиете за малко от пътя си.

За туристите, които се интересуват от историята и архитектурата на България, посещението на Червената църква е задължително. Те ще имат възможност да се насладят на красотата на този храм и да се запознаят с богатата история на раннохристиянската епоха.

Червената църква е един от най-важните и запазени паметници на раннохристиянската архитектура в България. Тя представлява свидетелство за богатата история и култура на нашия народ. Посещението на Червената църква е вълнуващо преживяване за всеки, който се интересува от историята и културата на България.

Свързани статии

Back to top button