Пропускане към основното съдържание

Да напусна ли работа, ако съм нещастен?

Read in English (US) ==> Прочети на Български

Често се случва да ни е трудно да се наслаждаваме на работата си.

Причините могат да бъдат различни. Лоша работна атмосфера, невъзможност да реализираш стремежите си или просто да не харесваш това, което правиш. Факт е, че е нормално да си задаваш въпроса: "Да напусна ли работа, ако съм нещастен"?

За да отговориш на този въпрос, на първо място изясни последствията от подобно решение и определи приоритетите си. Така ще избегнеш вземането на прибързани решения.

В тази статия ще разнищим дилемата дали напускането на работа, ако си нещастен, е разумно решение за постигане на по-добър личен и професионален начин на живот.

да напусна ли работа ако съм нещастен

Защо съм нещастен?

Преди всичко трябва да си отговориш на въпроса защо не си доволен от работата, преди да вземеш решение дали трябва да подадеш молба за напускане.

... все още има значителна част от работната сила, която иска да напусне или наскоро го е направила. Според проучването на FlexJobs 42% от професионалистите активно обмислят да напуснат работата си, докато други 20% наскоро са напуснали.

~ FlexJobs

Отдели малко време, за да се вгледаш в себе си и да анализираш чувствата, които може да са източникът на твоето недоволство.

Токсична работна среда

Основен фактор за недоволството на служителите от работата им е токсичната работна среда, която е начело в нашия списък.

Сред факторите може да са враждебна или негативна организационна култура, както и липса на подкрепа от колеги или ръководители. В някои случаи дори може да става дума за тормоз или дискриминация.

Ако си постоянно под стрес, раздразнителен си или като цяло изпитваш дискомфорт, е възможно да се намираш в токсична среда.

Липса на възможности за растеж

Много служители изпитват неудовлетвореност от работата, защото не разполагат с почти никакви възможности за професионално развитие.

Ако работата ти се превърне в скучна рутина, която предлага малко или никакви възможности за развитие и растеж, може да започнеш да се чувстваш неудовлетворен.

Това е особено важно за хора, които искат да бъдат исключителни в избраната от тях област и да се изкачат по стълбицата на успеха.

Липса на удовлетвореност от работата

Друга причина за раздразнението на работа може да бъде, че самата дейност не удовлетворява работника. Ако имаш работа, която не харесваш, това може да означава, че тя не отговаря на твоите интереси, умения или ценности.

Подобна е ситуацията, когато не си достатъчно квалифициран за работата, която вършиш, или пък си твърде добре обучен.

При липса на правилните познания може да ти се струва, че никога няма да успееш да се справиш. И обратно - при твърде много опит ще се чувстваш подценен или отегчен.

Плюсове и минуси на напускането на работа

И така, след като имаш ясна представа какви са причините, водещи до твоята неудовлетвореност от работата, е време да се заемем със списъка на предимствата и недостатъците от напускането на работа.

Предимства

        ➤ Подобрено умствено и емоционално благополучие: Ако работата ти понижава самочувствието ти или ти причинява стрес, безпокойство или тъга, тогава напускането може да ти помогне да подобриш живота си.

        ➤ Възможност за растеж и развитие: Като напуснеш сегашната си позиция, която не стимулира твоя растеж, можеш да разшириш хоризонтите си и да откриеш нови и вълнуващи възможности в личния и професионалния си живот.

        ➤ Преследване на твоята страст: Не е необичайно хората да попаднат на работа, която не ги стимулира интелектуално или емоционално. Въпреки това, напускането на работа може да ти даде шанс да преследваш страстите си и да намериш кариера, която е в съответствие с твоите интереси и ценности.

Недостатъци

        ➤ Финансова нестабилност: Липсата на финансова стабилност е основен недостатък на напускането на работата ти. В случай, че не си намерил друга работа след напускането, може да се сблъскаш с проблема, че не можеш да си позволиш да останеш без доход.

        ➤ Отрицателно влияние върху автобиографията ти: Друг недостатък на напускането на работа е, че може да изглежда зле в очите на следващите ти работодатели.

За теб може да стане по-трудно да си намериш работа, ако имаш история на напускане на работа внезапно без основателни причини.

        ➤ Изгаряне на мостове: Също така е важно да вземеш предвид въздействието от напускането на работата ти, включително възможното изгаряне на мостове межу теб и твоя шеф или колеги и отрицателната репутация, която може да произтече от това.

Обмисли възможностите си

Въпреки че си в ситуация, в която трябва да вземеш решение, е наложително да помислиш за всички алтернативи.

Прекратяването на работата ти може да изглежда като единственото ти средство за защита, но може да има и други начини да подобриш състоянието си.

Говори с твоя работодател

В случай, че твоята неудовлетвореност е резултат от токсична среда на работното място или липса на личен растеж и развитие, това е нещо, което може да е полезно да обсъдиш с работодателя си.

Мениджърът ти може никога да не се е замислял за проблемите, с които се сблъскваш. Именно поради това, е възможно да е готов да промени подхода си, за да ти помогне да се почувстваш по-добре на работа.

Потърси нова работа

Ако настоящата ти работа вече не ти носи щастие, това може да е моментът да започнеш да търсиш нова.

Това е трудна работа, но си струва да инвестираш времето си в нея, за да получиш работа, която отговаря на твоите интереси, умения и ценности.

Те от своя страна ще подобрят шансовете ти да намериш не просто работа, но и такава, която ще ти осигури щастливо и безоблачно бъдеще.

Отиди на почивка

Ако си прегрял или се чувстваш твърде претоварен, тогава може да се наложи да отделиш известно време за почивка.

Може да предприемеш кратко пътуване или по-дълго отсъствие. И в двата случая паузата ще послужи като време за презареждане и преоценка на твоята кариера.

Това също може да бъде шанс за теб да разбереш какво точно очакваш от работата и да се насладиш на свободата да изследваш нови възможности.

Как да напуснете работата си плавно

Ако в крайна сметка категорично решиш да си подадеш молбата, тогава трябва да се заредиш с безкрайно уважение.

Така ще можеш да запазиш позитивни отношения с твоя работодател и колеги и също така, ще предотвратиш всякакво въздействие върху репутацията ти на работното място.

Дай необходимото предизвестие

По време на процеса на напускане е необходимо да информираш работодателя си за намерението си навреме.

Този период обаче се различава в зависимост от вида работа и сферата, в която работиш, но ако следваш общоприетите норми, две седмици до един месец обикновено е стандартният период от време.

Това гарантира необходимото време за търсене на нов служител и непрекъснатия процес на извършваната работа.

Бъди учтив и се дръж професионално

В процеса на напускане е от съществено значение да си внимателен и предвидлив.

Това изисква да се опиташ да избегнеш всякакъв груб или обиден изказ и да се съсредоточиш върху положителните аспекти на времето си там.

Покажи на работодателите си, че оценяваш възможностите, които са ти предоставили, и опита, който си придобил.

Предложи помощ при прехода

Още един вариант за безпробллемно напускане е да предложиш да помогнеш при прехода. Това може да включва конкретни ангажименти като обучение на твоя заместник, разработване на план за прехвърляне на отговорностите или присъствие за последващи въпроси, след като напуснеш окончателно.

Това ще демонстрира на шефа ти, че си заинтересован да поддържаш работата на ниво и да помогнеш с каквото можеш, докато си все още там.

Ще се отрази ли напускането на работа негативно в бъдеще?

Един от най-важните въпроси, които задават хората, които се двоумят дали да напуснат работата си, е дали това ще има негативни последствия в бъдеще.

Краткият отговор е "не", напускането на работна позиция не се отразява и не се записва негативно никъде.

И все пак трябва да знаеш, че работодателите могат да попитат за твоята професионална история и причините да напуснеш предишни работни места като част от процеса на наемане.

Ключовият момент е да бъдеш прям и целенасочен, докато разказваш причините за напускането си.

трябва ли да напусна работа ако съм нещастен

Да обобщим

Да напуснеш работа или не е лично решение, което не трябва да се взема прибързано.

Необходимо е да се вземат предвид възможните последствия и да се отдели време за размисъл върху най-благоприятния избор.

Ако си взел решение да напуснеш компанията, увери се, че подхождаш учтиво и продължи да развиваш сърдечни отношения с твоя работодател.

И не на последно място, погледни на работата си като на стъпало, което си изкачил в преследването на професия, която ще ти донесе истинска радост.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Работа от Вкъщи: Митове и Истини (ТОП 10)

Read in English (US) ==> Прочети на Български Работата от вкъщи вече е по-популярна от всякога. Предимно поради пандемията много хора изпитаха тръпката да използват дивана си като офис. Балансът между професионалния и личния живот, който преди беше запазен за малцина избрани, сега се разпространява бързо и много служители на трудови договори от различни компании могат да изпитат усещането да си на свободна практика или да работиш от дома си. Работа от Вкъщи: ТОП 10 Митове и Истини Всичко това звучи толкова добре - мечтата на мнозина - да работиш откъдето пожелаеш и когато пожелаеш... Единственото условие е да разполагаш с лаптоп или може би само със смартфон + Wi-Fi. Хотелската стая по време на почивката ти, плажът или дори басейнът, ако имаш един от тези пластмасови непромокаеми калъфи . Светът щеше да е много по-добър, ако всички можеха да живеят и работят по този начин! Но наистина ли това е реалността на работата от дома? Нека видим: Мит № 1: Работата от вкъщи ще ти по

Съвети за бизнеса: Как да изградим позитивна работна обстановка

Във всеки бизнес е от съществено значение да създадем позитивна работна обстановка за нашите служители. Когато хората се чувстват доволни и мотивирани на работното място, това може да има положителен отражение върху производителността, творчеството и задържането на талантите. В тази статия ще ви предоставя няколко съвета как да изградите и поддържате позитивна работна обстановка във вашия бизнес. Комуникацията е ключова Една от основните съставки за изграждане на позитивна работна обстановка е отворената и ефективна комуникация. Важно е да създадем култура на откритост, където служителите се чувстват свободни да споделят мнения, идеи и предложения. Редовните срещи, както индивидуални, така и в екип, са отличен начин да се подобри комуникацията. Подкрепете и насърчете екипния дух Изграждането на силни екипи е от решаващо значение за позитивната работна обстановка. Подкрепете колективната работа и сътрудничеството, като насърчавате екипните проекти и активности. Организирайте екипни изле

Баланс Живот - Работа Онлайн: Топ 8 Съвета

Read in English (US) ==> Прочети на Български Днес искам да говоря по темата баланс живот-работа, по която имам личен опит, но рядко хората я обсъждат онлайн. Важно е да подходиш към всички аспекти на дистанционната работа, за да продължиш да растеш и да преодоляваш предизвикателствата, когато възникнат. Независимо дали го искаме или не, работата от вкъщи оказва влияние върху отношенията ни с най-близките. За да поддържаш взаимоотношенията си безоблачни, трябва да се научиш как да поставяш здравословни граници с партньора си. Баланс Живот - Работа Дистанционно: 8 Най-Добри Идеи Какви са Предизвикателствата, с Които се Сблъскват Двойките, докато Работят Онлайн Защо Установяването на Граници е от Съществено Значение за Изграждане на Баланс Живот - Работа Как да Комуникираме Ситуацията Създай Физически и Времеви Граници Как да се Справим с Прекъсванията Погрижи се за Себе си и си Осигури Лично Време Справяне с Конфликти и Коригиране на Г