Полезни свойства на етеричните масла

Употребата на етерични масла Маркетинг


Етеричните масла са ароматни летливи вещества, които се извличат от различни части на растенията: цветя, листа, плодове. Те отдавна се използват за медицински, козметични цели за запазване на младостта, красотата и благосъстоянието.

Приложения и свойства на етеричните масла

Етеричните масла се използват най-широко в медицината и козметологията. Маслата, извлечени от различни растения, имат различни свойства, като например:

  • прочистващи (лавандула, здравец, портокал, розмарин, градински чай);
  • тонизиращи (карамфил, джинджифил, ела, мента, индийско орехче);
  • стимулиращи (мащерка, босилек, бергамот, жасмин, сандалово дърво, роза);
  • хармонизиращи (жасмин, здравец, мандарина, сандалово дърво, портокал);
  • укрепващи (маточина, лавандула, розмарин, мента, кедър, върбинка);
  • освежаващи (лимон, ела, мента);
  • антивирусни;
  • стимулиращи (черен пипер, кориандър, карамфил, хвойна);
  • болкоуспокояващи;
  • успокояващи (гераниум, копър, ванилия, лайка);
  • противовъзпалителни;
  • антимикробни;
  • регенериращи.


Използването на състави от етерично масло е ефективно при лечението на заболявания на горните дихателни пътища, сърдечно-съдовата система и стомашно-чревния тракт. Някои естери помагат за заздравяването на синини, порязвания и намаляване на киселините.

Особено често ароматните масла се използват за борба с алергиите, нормализиране на съня, психо-емоционалното състояние, подобряване на работоспособността и повишаване на бдителността.

Правила и предпазни мерки за ароматерапия


Ароматерапията е идеален начин да получите психо-емоционална релаксация, да подобрите благосъстоянието си и да повишите настроението си. Някои етерични масла могат да се използват за дезинфекция на стая и запълване на стаята с аромат на естествени афродизиаци. Въпреки това, трябва да проведете сесия с ароматерапия, като следвате някои правила:

Повечето етерични масла имат много агресивен ефект върху епитела, в чиста форма е позволено да се прилагат върху кожата само масла от чаено дърво и лавандула.
Не се препоръчва да се превишава дозата. Добавянето на твърде много етерично масло към основния ви продукт може да доведе до дразнене, алергии и дори изгаряния.
Преди първата сесия на ароматерапия е необходимо да се направи тест за алергична реакция. В началото е желателно да се намали наполовина препоръчителната доза етер.
Положителният ефект от ароматерапията ще бъде само ако миризмата на маслото не е дразнеща.

Как се приемат етерични масла?

Етеричните масла се приемат под формата на инхалация, вътрешно, а също и външно – под формата на добавки в козметиката (маски, кремове, шампоани, масажни лосиони).

Методи за вдишване
Ароматерапията е най-простият и ефективен начин за комплексно въздействие върху тялото. Ароматерапията с арома лампа се извършва по следния начин. Преди да започне, помещението се проветрява и всички прозорци и врати са затворени. В специален съд за течност се налива гореща вода, запалва се свещ и едва след това към водата се добавят няколко (1 – 3) капки етер. Продължителността на процедурата не трябва да надвишава 20 минути.

За да се правят студени инхалации, етерът трябва да се покапе върху кърпа, медальон, възглавница, носна кърпа, а веществото може да се вдишва и директно от бутилката.

Топлите инхалации се извършват с помощта на инхалатор Mahold. За да направите това, трябва да капнете няколко капки масло или основен състав в инхалатора, да поставите устройството в топла вода, да го поставите в носа. Продължителността на процедурата е около 7-10 минути.

За горещи инхалации в съда се налива литър вряла вода, добавят се 2 – 6 капки ароматно масло, покриват се с одеяло или кърпа и парите се вдишват до 10 минути. Когато правите това, дръжте очите си затворени, тъй като изпаренията могат да причинят дразнене. Противопоказание за метода на горещо вдишване е бронхиалната астма.

Трансдермални методи
Препоръчително е да вземете душ преди да вземете ароматерапевтична вана, за да подобрите ефекта от процедурата.

Ароматното масло първо трябва да се смеси с емулгатор (мляко, морска сол, пяна за вана, мед) или друга основа и след това да се добави към ваната. За основа можете да вземете всяко растително масло, което не предизвиква дразнене, например зехтин, орех, бадем.

Първата баня трябва да продължи до 10 минути, след което продължителността на процедурата трябва постепенно да се увеличи до 20 минути.

За ароматерапевтичен масаж няколко капки от състава се смесват с обикновено масажно масло или лосион. Такава масажна смес може да се съхранява най-много един месец.

С помощта на етерични масла можете самостоятелно да обогатите състава на маски и кремове за лице. Препоръчително е да направите това преди нанасяне на козметичен продукт върху кожата. Това се прави, за да се засили ефектът от козметичния и по-бърз транспорт на хранителните вещества до клетъчните слоеве на кожата.

Широкото приложене на етерични масла

При проблеми с косата или за укрепване


Благодарение на уникалните свойства на ароматните масла, правилно формулираните естерни композиции помагат за решаването на различни проблеми с косата, като пърхот, косопад, чупливост, прекомерна сухота или обратното – мазен блясък. Използването на етерични масла спомага за ускоряване на растежа на косата и подобряване на нейното качество.

Етеричните масла могат да се използват самостоятелно или в комбинация с шампоани, маски, базови масла, докато самите естери трябва да се подбират в съответствие с вида на косата и съществуващите проблеми:

мазната коса ще поддържа чист външен вид по-дълго, ако използвате етерични масла от чаено дърво, евкалипт, лимон, бергамот, кедър, градински чай, джинджифил, розмарин;
сухата коса ще стане по-здрава и по-силна от естерите на сандалово дърво, сладък портокал, роза, иланг-иланг, смирна, тамян, лавандула;
ароматните масла от роза, аир, розмарин, грейпфрут, бергамот, лимон, градински чай, хвойна са подходящи за ежедневна грижа;
етеричните масла от чаено дърво, здравец, розмарин, евкалипт, босилек ще ви помогнат да се отървете от пърхота;
при оплешивяване и прекомерна загуба на коса се препоръчва използването на естери от върбинка, каламус, чаено дърво, иланг-иланг, розово дърво, бор, кориандър, мента.

За лице


За грижа за лицето естерите трябва да се избират според типа кожа:

масла от бергамот, маточина, грейпфрут, розмарин, лимон, чаено дърво са подходящи за мазна кожа;
за чувствителна и суха кожа – рози, жасмин, пачули, сандалово дърво, лайка и др.;
ако кожата е възпалена – здравец, портокал, лавандула, жасмин, лайка, хвойна;
за да се отървете от розацеята, можете да използвате масла от лимон, кипарис, върбинка, мирта, роза, мента;
за стесняване на порите се използват естери на маточина, грейпфрут, розмарин, иланг-иланг;
Ароматните масла от мента, роза, лайм, върбинка, бигардия, смърч, портокал ще помогнат за изравняване на тена и витаминизиране на кожата.

Отслабване чрез етерични масла


Етеричните масла се използват широко за нормализиране на метаболизма, намаляване на апетита и в резултат на това отслабване. За тези цели много ефективни са ароматните вани, обвивания, масажи със специално разработени ароматни композиции.

И така, естерите на евкалипт, розмарин, здравец, кипарис, хвойна, копър, лимонена трева, кардамон, лавров, джинджифил подобряват изтичането на лимфа, премахват течността от тялото. Етеричните масла от ванилия, мента, кипарис, канела, портокал, лимон и копър намаляват апетита, анасон, кипарис, иланг-иланг, пачули, жасмин, мандарина – тонизират и стягат кожата.

Финални думи

Днес все по-голяма част от жените употребяват етерични масла. За релакс, за тонизиране, ефектът от подобни продукти наистина е впечатляващ. Съветваме Ви и Вие да опитате, а след това да споделите мнение, попълвайки формата ни за контакт.

Оцени тази статия
Директория за статии TopBg.org