Охранителни ролетки

Охранителните ролетки са доста популярни в България. Широко използвани за дома и бизнеса, те се превърнаха като задължителна част, като допълнителна охрана на частни домове, офиси, банки, складови помещения, производствени цехове, молове и др.

Охранителните ролетки са често наричани охранителни ролетни щори, но се различават от популярните външни ролетни щори. Общото между тях е, че се състоят от ламели и се навиват в кутия в горната си част.

За разлика от ролетните щори, при охранителните ролетки оста (вал) в кутията е метална тръба, която е доста усилена за да издържа на тежестта на металните ламели. Друго име с което са известни е "ролетни врати". Тъй като цената им не е фрапантна, в сравнение със секционните врати, охранителните ролетки са често предпочитани като гаражни врати. Използват се и за входове към подземен паркинг или общ паркинг на жилищни сгради.

Характеристики

Охранителната ролетка се състои от водачи, конзоли, ламели, кутия, ос, барабани и пружини. Водачите биват П-образни или по-често използваните "омега" водачи. Водачите са снабдени с гумени уплътнения и четка, които обезшумяват движението на ламелите във водачите. Също така предпазват от влизането на боклуци и прах, което би затруднило работата им във времето.

Конзолите се захващат към водачите, а между двете конзоли се монтира оста. Конзолите се явяват страничната част на кутията и върху тях се захваща предния и задния капак на кутията.

Кутията може да бъде Г-образен метален лист или да се изработи от плътни ламели. Тя съхранява и защитава механизъма и мотора, ако ролетката е автоматизирана.

Оста се захваща в двата си края за конзолата. На нея се монтират барабаните и пружините. При навиване на платното оста остава неподвижна, като пружините улесняват издърпването и навиването на платното около оста.

Пружините представляват плоска метална лента, която се натяга в барабана. За пружината се закрепя платното от ламели. Пружините са задължителен елемент, без значение дали охранителната ролетка е с ръчно управление или автоматична с мотор.

Видове

Различните видове охранителни ролетки се изразява най-вече в различните ламели.

Плътни охранителни ролетки - ламелите се изработват от метална лента (добре е да търсите производител който поцинковани ламели) която преминава през ролкоогъваща машина. Така обработен, плътния ламел добива якост и възможност за съединяване един към друг.

Перфорирани охранителни ролетки - Тук имаме същата заготовка и обработка на ролкоогъваща машина, но и перфорация на ламела, като перфорацията бива няколко вида: едра, ситна и мускито.

Охранителни ролетки "оплетка" - Специална машина огъва стоманени пръти, като ги съединява на места оформяйки метална мрежа.

Тръбна охранителна ролетка - Метални пръти които се съединяват шахматно или стандартно с метални планки.

Охранителни ролетки с термо ламели - Термо ламелите са алуминиеви и са пълни с полиуретанова пяна за по добра термо и шумоизолация. Ламелите се изработват на специални машини , които изтеглят профила и го пълнят с пяна.

Изработка

Водачите и конзолите се изработват от стомана и се съединяват чрез заварка. Кутията, също се изработва от стомана, която се прегъва, а в някои случаи се затваря с плътни ламели. Плътните и перфорираните ламели се получават чрез ролкоогъваща и перфорираща машина. Тръбните оплетки се огъват също със специално за това изработена машина, която ги огъва и съединява.

Барабаните и пружините се внасят от различни производители, като за навиването на пружината в барабана, също е необходима специална машина.

Монтаж

След като охранителната ролетка е изработена, се доставя на мястото за монтаж на отделни елементи - водачи+конзоли, ламели, ос+барабано-пружинен механизъм, кутия. Монтажа започва с водачите и конзолите, като е много важно да се спазва водоравна точност. след това се постава оста с барабаните и пружините, нанизват се ламелите и цялото плато се инсталира върху оста, като се закрепя към пружините. Ако ролетката е автоматична с двигател, това се съобразява при монтажа. Мотора се монтира в средата на оста. Когато всичко е поставено и тествано, се поставя кутията за да затвори и съхранява барабанно-пружинния механизъм и мотора.

Информация: Съни блинд - Охранителни ролетки