Западните Родопи са едно от малкото места в Европа, където все още се срещат в естествени условия кафявата мечка, дивата коза, вълкът и благородният елен. Горите заемат повече от 70% от територията на Западните Родопи, като преобладаващи са иглолистните видове. Общата площ на защитените територии в Западни Родопи е 16 697 хектара. Мрежата от защитени природни територии е представена от 8 резервата, 6 поддържани резервата, 70 защитени местности и 30 природни забележителности. Пет резервата са включени в Списъка на ООН за националните паркове и други защитени територии, а четири от тях са признати за биосферни резервати.
През хилядолетията са възникнали специфични и уникални природни творения. Тук се намират причудливите природни феномени: Орфееви скали край Смолян, Чудните мостове, Невястата, Слонът, Костен камък, Червената скала. Регионът е богат както на повърхностни, така и на подземни води. От тук водят началото си и на голямо протежение през планината протичат две от най-големите български реки – Арда и Въча. Значителен е дебитът на изворите Клептуза, Хубча, Бралото, Свети Иван, Настан – Забрал. Много голямо е значението на минералните води в региона. Находища на минерални води има край Велинград, Нареченски бани, Девин, Баните, Ерма река, Михалково, Беден. Известни и атрактивни са Смолянските свлачищни езера. Възможности за риболов и водни спортове създават многобройните язовири – Батак, Доспат, Широка поляна, язовирите по река Въча и много други по-малки язовири с локално значение.
Западните Родопи са не само природно богатство, но и място с богато културно-историческо наследство. На северната граница на региона е многопластовият резерват "Старинен Пловдив" – археологически, архитектурен, урбанистичен. Особено значение имат национални паметници от различни епохи: праисторическо пещерно обиталище – Ягодинска пещера, новоразкритото тракийско светилище Белинташ, средновековните Асенова крепост, Червената църква край Перущица, укрепеният град Цепина, Бачковският манастир с уникалната Костница, Араповският, Мулдавският и др. манастири, култов комплекс Кръстова гора., цяло съзвездие от култови обекти край Асеновград, историческата църква в Батак, феодалният комплекс Агушеви конаци в село Могилица, църквата с килийното училище в село Широка Лъка, исторически селища със съхранена архитектура като Смолян и неговите възрожденски структури, Брацигово, Широка лъка, Златоград, Пещера, Ракитово, малки селища със специфичен облик като Гела, Солища, Мугла, Буката и др.
Древни мостове и останки от римски пътища, следосвобожденски обекти като павилиона на Княжеската резиденция в Кричим, Музейна сбирка на съобщенията, "Музей на просветното дело в Средните Родопи" и частна етнографска сбирка в Златоград, както и множество къщи-музеи, свързани с освободителни движения от периода на най-новата ни история. В почти всички селища ежегодно се провеждат събори на местните общности. Международна популярност имат Роженски събор, детските Орфееви фолклорни празници, Международния фолклорен семинар "Балканфолк", гайдарското надсвирване в Гела, фестивалите "С песните на Радка Кушлева" и "С песните на Надежда Хвойнева" в Левочево и Широка Лъка, ежегодния международен фолклорен фестивал в село Костандово, ежегодните "Дни на Делю войвода" в Златоград, фестивалът "Слънце-Луна" в Триград. От занаятите в района са добре съхранени и се практикуват дърворезбарството, дървообработването, металообработването, а от "женските" занаяти – тъкане на вертикален и хоризонтален стан, плетачество, гайтанджийство, везба. Друг от традиционните за района занаяти – златарството – също е запазен, но съществува и се реализира главно от частния бизнес, при условия и дизайнерски характеристики, продиктувани от съвременния бит.
Развитието на екотуризма в Западни Родопи е важно за опазването на природното богатство и културното наследство на региона, както и за подобряване на икономическото му състояние. Екотуризмът предлага възможност за устойчиво развитие на региона, като съчетава опазването на природата и културата с икономически ползи за местното население. За да се развива успешно екотуризмът в Западни Родопи, е необходимо да се създаде подходяща инфраструктура, да се обучат местни кадри и да се популяризират туристическите продукти на региона.
Западни Родопи туризъм

Какво представлява Iskam.net
Платформата е безплатна и позволява търсенето и споделянето на интересно съдържание. Iskam.net - ако търсите или предлагате ценна информация - то тогава сте на правилното място. Важно е да публикувате уникално съдържание, за да бъде максимално ефективен този ресурс за Вас.
С подкрепата на Дигитална агенция Viseo.
Последни комментари
Най-четеното
Statistics
Последният потребител | mmmvideosbg |
Общо участници | 2310 |
Общ брой публикации | 6895 |
Публикации | 32 |
Нова публикация | 6863 |
Общо | 10146 |
Коментари - гласували | 39 |
Коментари | 52 |
Идентифицирайте се, за да коментирате или, ако нямате регистрация, се регистрирайте Регистрация на нов потребител.