Къде да инвестираме пари по време на кризата Финансовите кризи са нормално явление ... Те се случват от време на време във всяка икономика,...
Къде да инвестираме пари по време на кризата
Финансовите кризи са нормално явление ... Те се случват от време на време във всяка икономика, където има кредити, и продължават от шест месеца до няколко години. През този период за обикновените хора е важно не толкова да се увеличават, колкото да спестяват средствата си, като инвестират в надеждните активи.
Какво да правим с парите по време на инфлация?
През последните години много се говори за наближаването на кризата сред финансистите. Но събитията от 2021 г. сериозно разпалиха страховете - затварянето на границите заради коронавируса, карантината във водещите световни икономики и други. В резултат на това стоковите и фондовите пазари се сринаха, валутите паднаха в цената. Българи масово се страхуват от безработицата и липсата на пари.
Експертите съветват да не се паникьосвате. Има шест прости съвета, които няма да ви позволят да загубите спестяванията си в случай на финансов колапс:
- Бъдете с парите. Ако не сте правили това преди, незабавно започнете да спестявате - трябва да имате на разположение поне шест месечни заплати. При безработица се заплащат необходимите неща от личния "стабилизационен фонд" - храна, комунални услуги, комуникации. Това ви позволява да оцелеете в трудни времена без ненужни действия и дългове.
- Допълвайте резервите си. Скрилището трябва да се попълва редовно. Ако вече сте формирали минимум, в допълнение към него заделяйте 10-15% от всяка заплата – тези пари трябва да ви стигат, за да останете на повърхността. И ако кризата не се случи, спестяванията могат да бъдат инвестирани изгодно (например в по-рискови и печеливши инструменти).
- Намалете разходите. Съвременното общество се нарича консуматорско общество. Ние наистина купуваме много необходими и ненужни неща под влияние на рекламата. Прости мерки - отчитане на разходите, бюджетиране, списък с желания - ще ви помогнат да спестите до една трета от месечния си доход. Не купувайте нищо импулсивно, бъдете разумни!
- Не вземайте заеми. Заемането на пари по време на криза е крайно нежелателно. Това важи особено за заемите в чуждестранна валута. Изчакайте по-добри времена!
- Рефинансиране на заеми. Рефинансирайте заема си при по-ниски лихви, стига това да е възможно. Ако имате по-изгодно предложение от друга банка, опитайте да смените настоящата си.
- Инвестирайте разумно. Парите не могат просто да се държат под възглавница или на карта, те трябва да се инвестират. В същото време не се поддавайте на импулси - формирайте стратегия, като вземете предвид вашите доходи и опитайте на други инвеститори.
No comments
Note: Only a member of this blog may post a comment.